Ostatni produkt
Wizyt:
Dzisiaj: 1Wszystkich: 69053

Meble z czasów Ludwika

Oferta » Meble z czasów Ludwika

Styl Ludwika Filipa powrócił do rokoka, stąd też zamiennie określany jest stylem neorokokowym. Zaliczany jest do XIX-wiecznego historyzmu, czyli okresu w którym nawiązywano do dawnych epok. Nie jest więc sam w sobie nowym kierunkiem w sztuce, bo nie wprowadził nic innowacyjnego a jedynie odnowił stare i znane formy oraz wzorce.

Wytworzony pod wpływem gustów zamożnego francuskiego mieszczaństwa styl Ludwika Filipa cechowało upodobanie do komfortu i wygody, stąd też we wnętrzach pojawiło się dużo krzeseł, foteli, kanap, berżer, którym dodatkową wygodę zapewniły stosowane od 1828r. sprężyny. Meble tapicerowane były mocno profilowane, z oparciami w kształcie medalionów, ozdobione często ażurową koronką i wzniesione na charakterystycznych kanelowanych, giętych nogach. Całą stolarkę charakteryzowała falista i łukowata linia połączona z elementami rokoka, które zazwyczaj przykrywały elementy konstrukcyjne. Płaszczyzny były wygięte i esowate, naroża z licznymi ozdobami, gzymsami i abstrakcyjnymi ornamentami. Snycerka była bardziej łagodna a sama forma zdecydowanie mniej dopracowana niż w XVIII-wiecznych oryginałach, przez co meble w stylu Ludwika Filip mają często nieharmonijny i niespójny kształt.

We wnętrzach urządzanych w stylu Ludwika Filipa stosowano zdecydowanie więcej niż w biedermeierze czy klasycyzmie ozdób i detali. Były więc one bardziej przytulne i komfortowe, nie tracąc przy tym szyku i elegancji. Ściany wykładano kolorowymi tapetami, podłogi dekorowano dywanami a meble obijano modnymi tkaninami (rypsem, aksamitem, jedwabiem). Eksponowano książki, szkło i porcelanę, dlatego też olbrzymią popularnością cieszyły się w tamtym czasie przeszklone z trzech stron serwantki, biblioteczki czy dwukondygnacyjne witryny. Modne były też toaletki, niewielkie konsolki, niciaki i okrągłe stoliki.